grafitti

Czy każde graffiti da się usunąć?

,

Akty wandalizmu są niezwykle częste, a ich ofiarami padają budynki mieszkalne, gospodarcze czy przemysłowe. Nieetyczne malunki szpecą elewacje i niekorzystnie wpływają na estetykę domu i jego otoczenia. Dzisiaj zastanowimy się, czy każde graffiti da się usunąć, jak to zrobić oraz w jaki sposób zabezpieczyć się na przyszłość przed samozwańczymi artystami.

Czy każde graffiti da się usunąć?

Usuwanie graffiti jest ratunkiem dla właścicieli nieruchomości, którzy spotkali się ze zniszczeniem elewacji budynku na skutek graffiti czy farb w sprayu. Na szczęście dostępne są metody, dzięki którym malunki te można usunąć. Usuwanie graffiti ze ścian wymaga odpowiedniej wiedzy i narzędzi, jednak dla doświadczonego fachowca nie stanowi problemu.

To, o czym warto pamiętać, to fakt, iż usuwanie graffiti z elewacji kolorowych oraz tynków strukturalnych może skutkować utratą odcienia tej powłoki. Dzieje się tak, ponieważ usuwanie malunków farby w sprayu wymaga redukowania jego wyrazistości i zamalowania farbą przeznaczoną do elewacji. Jeśli graffiti zostałoby zamalowane bez redukcji jego wyrazistości, będzie przebijać spod nowej warstwy farby i nie przyniesie oczekiwanych rezultatów.

Jak skutecznie usunąć graffiti?

Skuteczne usuwanie graffiti z klinkieru, tynku czy innej powierzchni wiąże się nie tylko z pozbyciem się samych niechcianych malunków, ale również usunięciem jego pozostałości czy śladów, które mogą powstać po wyeliminowaniu niechcianych kolorów. To, co ważne jest w skutecznym usuwaniu graffiti to czas. Im szybciej się go pozbędziemy, tym lepiej.

Chcąc pozbyć się niechcianego graffiti, warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów, którzy nie dość, że dobiorą właściwe środki do usuwania graffiti do powierzchni, na której się pojawiło, to jeszcze poradzą sobie z jego skutkami. Firma usuwająca graffiti stosuje preparaty skuteczne, a do tego przyjazne dla środowiska naturalnego, które dzięki temu, że podlegają rozkładowi biologicznemu, nie stanowią zagrożenia dla przyrody.

Czy przed graffiti można się zabezpieczyć?

Warto również wiedzieć, że przed graffiti można się ochronić. Wykorzystanie specjalnej powłoki, która zabezpiecza powierzchnie przed niechcianymi malunkami, nie uszkadza jej, a uniemożliwia przeniknięcie sprayu czy farby w jej głąb. Jest to skuteczny sposób na ochronę przed graffiti.

Powłoka antygraffiti polecana jest każdemu, kto nie chce mieć zniszczonej elewacji przez spray, jednak w szczególności powinni z niej skorzystać zarządcy zabytków i tych budynków, które pozostają w strefie ochrony konserwatora zabytków. Zastosowanie powłoki antygraffiti pozwoli na usuwanie niechcianych malunków bez potrzeby każdorazowego nanoszenia nowej powłoki. Jest to więc oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy czy nerwów, które pojawiają się w momencie zniszczenia elewacji budynku.