malowanie elewacji

Malowanie elewacji budynków – jak wybrać modny i praktyczny kolor?

Malowanie elewacji budynku to bardzo ważna kwestia, którą należy dobrze przemyśleć. Istotny jest zarówno wybór koloru, jak i rodzaj farby użytej do tego celu. Nowoczesne produkty mogą między innymi chronić elewację przed glonami i pleśnią. Ponadto niektóre farby są bardziej odporne na zanieczyszczenia, bądź też posiadają właściwości samoczyszczące. Jak zatem wybrać odpowiedni kolor elewacji?

Jak wybrać kolor elewacji budynku?

Wybór koloru do malowania elewacji budynków zależy od kilku czynników, które łączą estetykę z praktycznością. Kolor elewacji powinien współgrać ze stylem architektonicznym budynku. Na przykład, tradycyjne budynki często wyglądają najlepiej w bardziej stonowanych, klasycznych kolorach, podczas gdy nowoczesne konstrukcje mogą eksperymentować z bardziej żywymi i odważnymi odcieniami. Poza tym należy wziąć pod uwagę otaczającą zieleń, inne budynki oraz ogólny charakter okolicy. Harmonijne dopasowanie do otoczenia może być decydujące, zwłaszcza w miejscach o ściśle określonych wymogach estetycznych.

Modne kolory zmieniają się z czasem, więc warto śledzić aktualne trendy w projektowaniu i architekturze, ale równie ważne jest dostosowanie wyboru do własnych preferencji, aby wybrany kolor elewacji był źródłem zadowolenia na dłuższy czas.

Jaki kolor elewacji jest praktyczny?

Praktyczność koloru elewacji zależy od tego, jakie mamy oczekiwania względem wyglądu domu i ile czasu chcemy poświęcić na jego konserwację. Warto też sprawdzić lokalne przepisy lub wytyczne dotyczące kolorystyki elewacji, które mogą istnieć w niektórych miastach lub dzielnicach.

Mogłoby się wydawać, że praktycznymi kolorami będą ciemne barwy, które w ostatnim czasie są bardzo modne. Okazuje się jednak, że ciemne brązy, szarości, a nawet czerń są eleganckie i nowoczesne, ale mogą też przyciągać więcej ciepła i być bardziej wymagające w utrzymaniu, ponieważ widać na nich kurz i zabrudzenia. Dobrym pomysłem może być natomiast malowanie elewacji w kolorach takich jak jaśniejsze brązy, zieleń, czy odcienie stalowe, które dobrze adaptują się do otoczenia, zwłaszcza wśród zieleni. Słabiej widoczne są też na nich zabrudzenia.

Biele, szarości i jasne pastele są uniwersalne i łatwe w utrzymaniu, ponieważ nie widać na nich zbyt mocno zabrudzeń czy drobnych uszkodzeń. Pasują do większości krajobrazów i są często wybierane ze względu na swoją neutralność.

O czym trzeba pamiętać malując elewację budynku?

Poza wyborem odpowiedniego koloru ważny jest także wybór odpowiedniej farby. Przede wszystkim należy użyć farby przeznaczonej do użytku zewnętrznego, odpornej na warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, słońce czy zmiany temperatury. Należy przy tym pamiętać, że wybór właściwego rodzaju farby (np. akrylowa, silikonowa, silikatowa) zależy od materiału, na którym będzie aplikowana, oraz od oczekiwanej trwałości i efektu estetycznego. Nie bez znaczenia jest też przeprowadzenie prac w odpowiednich warunkach pogodowych. Idealna temperatura do malowania to od 10 do 25 stopni Celsjusza. Należy unikać malowania w bezpośrednim świetle słonecznym, deszczu lub przy silnym wietrze.
Ostatnia kwestia, na którą koniecznie trzeba zwracać uwagę, to regularne sprawdzanie stanu elewacji, szczególnie po zimie i po intensywnych opadach, aby upewnić się, że farba jest w dobrym stanie i nie wymaga poprawek.

Malowanie elewacji budynku to zadanie wymagające dużej wiedzy, doświadczenia i umiejętności, dlatego też najlepiej jest zlecić je osobom, które są fachowcami. Jeśli planujesz malowanie swojego domu lub innego budynku, to koniecznie skontaktuj się z nami.