blok

Ile trwa malowanie elewacji bloku, jak wyglądają prace?

Każdy blok mieszkalny z czasem wymaga odświeżenia swojego wyglądu zewnętrznego. Malowanie elewacji to nie tylko kwestia estetyczna, ale również ochrona przed czynnikami atmosferycznymi. Proces ten, choć może wydawać się skomplikowany, jest ważny dla zachowania wartości i funkcjonalności budynku. Dzisiaj przedstawimy, ile czasu trwa malowanie elewacji bloku i jakie etapy obejmuje ten proces.

Przygotowanie do malowania elewacji budynku

Przed przystąpieniem do właściwych prac związanych z malowaniem elewacji budynku, konieczne jest dokładne przygotowanie. Obejmuje to ocenę stanu elewacji, wybór odpowiednich materiałów oraz ustalenie harmonogramu prac.

 • Ocena stanu elewacji: fachowiec powinien ocenić stan ścian zewnętrznych, uwzględniając pęknięcia, ubytki czy obecność mchu i grzybów. Na tej podstawie zostanie opracowany plan naprawy uszkodzeń przed malowaniem.
 • Wybór farby: typ farby musi być dostosowany do materiału, z którego zbudowana jest elewacja. Farby silikonowe, akrylowe czy mineralne mają różne właściwości i zastosowania. Ważna jest również paleta kolorów, która powinna harmonizować z otoczeniem.
 • Zabezpieczenie terenu: należy zabezpieczyć okna, drzwi oraz roślinność wokół budynku. Używa się do tego folii ochronnych i taśm malarskich.

Jak wygląda malowanie elewacji bloku?

Malowanie elewacji bloku można podzielić na kilka najważniejszych etapów:

  1. Czyszczenie powierzchni: pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie ścian. Może to obejmować mycie ciśnieniowe, które pozwala usunąć brud, kurz oraz resztki starej farby.
  2. Naprawa uszkodzeń: następnie należy przeprowadzić wszelkie potrzebne naprawy, takie jak wypełnienie pęknięć i szpachlowanie nierówności.
  3. Gruntowanie: aplikacja gruntu poprawia przyczepność farby i zapewnia jej równomierne rozłożenie. Jest to szczególnie ważne w przypadku porowatych powierzchni.
  4. Malowanie: właściwe malowanie zazwyczaj odbywa się w dwóch etapach – aplikacji warstwy podkładowej, a następnie nanoszenia warstw wykończeniowych. Ważne jest, aby każda warstwa dobrze wyschła przed nałożeniem kolejnej.

Ile trwa malowanie elewacji bloku?

Czas potrzebny na malowanie elewacji bloku zależy od wielu czynników, do których można zaliczyć takie aspekty, jak rozmiar budynku, stan elewacji, warunki atmosferyczne i metoda malowania. Dodatkowo warto zaznaczyć, że specyfika i sama lokalizacja budynku mogą wpłynąć na czas potrzebny na malowanie elewacji budynku. W związku z tym każdy projekt malowania elewacji powinien być indywidualnie planowany, biorąc pod uwagę te i inne specyficzne czynniki.

Zakładając sprzyjające warunki atmosferyczne i uprzednie przygotowanie bloku, czas malowania może wynosić:

   • dla mniejszego bloku mieszkalnego (2-4 piętra) prace mogą trwać od około 1 do 2 tygodni,
   • dla średniej wielkości bloku (5-10 pięter) prace mogą trwać od 2 do 4 tygodni,
   • dla większych lub bardziej skomplikowanych projektów czas może się wydłużyć do 1-2 miesięcy.

Malowanie elewacji budynku to skomplikowany proces, który wymaga odpowiedniego przygotowania, wyboru materiałów i przestrzegania kolejnych etapów pracy. Pomimo że jest to inwestycja czasu i środków finansowych, przynosi znaczące korzyści w postaci poprawy estetyki i ochrony budynku.