kolorowy blok mieszkalny

Jak przygotować elewację budynku do malowania?

Elewacje budynków z biegiem czasu wymagają umycia, odświeżenia i malowania. W poniższym artykule przekazujemy niezbędne informacje, o których warto wiedzieć przed przystąpieniem do malowania elewacji domu. Zapraszamy do lektury!

Jak prawidłowo wyczyścić elewację przed malowaniem?

Mycie i malowanie elewacji to czynności, od których zależy estetyczny wygląd zewnętrznych ścian budynku. Mycie jest kluczowym etapem, który pozwoli na pozbycie się zanieczyszczeń, grzybów, glonów czy innych mikroorganizmów. Jest to również pierwszy krok, który należy podjąć przed malowaniem starej elewacji. Można oczywiście podjąć się go samemu, jednak oddanie elewacji w ręce profesjonalistów sprawi, że powierzchnia nie tylko będzie idealnie wyczyszczona, ale również sprawdzona pod kątem pęknięć czy uszkodzeń.

Elewację można wyczyścić, wykorzystując do tego metody na mokro i sucho. Te pierwsze najczęściej odbywają się przy użyciu ciśnienia, jednak zbyt duże może uszkodzić tynk. Druga opcja polega na usunięciu zanieczyszczeń za pomocą szczotki. Warto pamiętać, że niedokładne umycie elewacji może mieć znaczący wpływ na jakość nowej powłoki. Zaznaczyć również trzeba, że regularne czyszczenie ścian budynku jest bardzo ważne, a malowanie elewacji po ociepleniu styropianem pozwala na ochronę przed grzybami i drobnoustrojami.

Dlaczego nie warto zapominać o gruntowaniu ścian?

Gruntowanie ścian pozwoli na poprawienie podłoża, na które aplikowana ma być farba. Jego głównymi właściwościami jest wzmocnienie powierzchni oraz wyrównanie chłonności. Skorzystanie z gruntowania ścian poprawi przyczepność powłoki oraz ograniczy jej nasiąkliwość, w efekcie czego zużyje się mniej farby.

Ważne jest również to, że dzięki gruntowaniu zapobiega się pojawianiu się glonów, alg, porostów czy grzybów, a kolory utrzymują swoje nasycenie przez dłuższy czas. Dodatkowo ważne jest również zacieranie kleju na elewacji pod malowanie, co również przedłuży żywotność powłoki.

Dlaczego warto umyć i pomalować elewację naraz?

Mycie i malowanie elewacji to zabiegi, dzięki którym elewacja domu odzyskuje dawny blask, uwolniona zostaje do zabrudzeń, glonów, grzybów i innych mikroorganizmów, a do tego można zmienić jej kolor i cieszyć się nowym wyglądem domu. Ponadto właściwie przeprowadzone czyszczenie elewacji, ma ogromny wpływ jakość nowej powłoki. Konserwacja i renowacja elewacji przeprowadzona w sposób właściwy jest niezwykle ważna.

Decydując się na usługę mycia i malowania elewacji przez profesjonalistów ma się pewność, że cały proces zostanie przeprowadzony skrupulatnie, a wykorzystane preparaty, środki i farby będą najwyższej jakości. Co więcej, fachowcy pracują szybko i sprawnie, dzięki czemu mycie i malowanie elewacji nie zajmuje dużo czasu.

Podsumowując, przygotowanie elewacji budynku do malowania jest istotnym etapem, którego nie warto pomijać. Pozwoli to na pozbycie się brudu i niebezpiecznych mikroorganizmów, przygotowanie powierzchni do malowania i ocenienie jej stanu. Właściwie przeprowadzone jest idealnym wstępem do malowania, które odmieni wygląd budynku.