Vizualizace nátěru fasády

Farba elewacyjna: porady i wskazówki

,

Ogólny obraz domu tworzy m.in. elewacja i jej kolor, który odzwierciedla gust i styl życia właścicieli. Wybór tego koloru to jedna z ważnych decyzji, często na 10 do 20 lat. Wypisaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, jak dobrać kolor elewacji do swojego domu rodzinnego lub budynku wielomieszkaniowego oraz czym należy się kierować przed malowaniem.

Co to jest farba elewacyjna i w jakich okolicznościach trzeba jej użyć

Nowy kolor elewacji wybierają przede wszystkim ci, którzy chcą ożywić wyblakły tynk, lub Ci którym dotychczasowy kolor się już znudził. Służy do przemalowywania elewacji domów mieszkalnych, ale także starszych budynków oraz podczas innych prac rewitalizacyjnych. Ale jeśli jesteś w trakcie budowy nowego budynku, prawdopodobnie w ogóle nie będziesz potrzebować farby elewacyjnej. Ostatnia warstwa elewacji, czyli barwiony tynk elewacyjny, pełni w tym przypadku funkcję ochronną i dekoracyjną.

Jak wybrać kolor na elewację

Dostosuj wybór koloru elewacji do następujących kryteriów. Wyjaśnimy Ci, który kolor elewacji jest właściwy, nawet jeśli wybierasz kolor do malowania elewacji budynku mieszkalnego w ramach projektu opłaconego z funduszu remontowego.

Ogólny wygląd obiektu

Elewacja powinna ładnie współgrać z oknami, drzwiami, podbitką, a w przypadku domu jednorodzinnego również z dachem. Jeśli postawiłeś na drewniany dekor i klasyczny czerwony dach, postaw na naturalny brąz, żółty, beżowy lub biały i podobne. Bardziej nowoczesne elementy, szare okna i ciemniejszy dach, dobrze komponują się również z bardziej odważnymi kolorami, takimi jak zielony, fioletowy, czerwony lub pomarańczowy.

Dzięki białym ramom okiennym w budynkach mieszkalnych możesz pozwolić sobie na dowolny kolor lub kombinację dwóch lub trzech odcieni, spójrz na nasze realizacje.

Wizualizacja elewacji

Jeśli nie jesteś pewien swojego zmysłu estetycznego, poproś o radę lub postępuj zgodnie z wizualizacją elewacji, którą przygotujemy dla Ciebie przed malowaniem. Pozwoli ci to przyjrzeć się szczegółowo i wybrać kombinację kolorów, która Ci się spodoba. Wszystko czego potrzebujemy to wykonane przez Ciebie wysokiej jakości zdjęcie domu rodzinnego lub apartamentowca. Następnie w ciągu 3 dni roboczych dostarczymy wizualizację z wykorzystaniem tego zdjęcia.

Otoczenie budynku

Jeśli mieszkasz w tak zwanym mieście satelitarnym lub w zacisznej okolicy pod lasem, wybór koloru elewacji zależy tak naprawdę od Ciebie. Jednak trend ostatnich lat polega na tym, aby jak najbardziej dostosować wygląd domu do natury i otoczenia. Dotyczy to również zabytkowych budynków, w których trzeba nawet przestrzegać wcześniej ustalonych zasad i skonsultować się z Konserwatorem Zabytków w sprawie wszelkich zmian.

Kolor i intensywność światła

Zadaj sobie podstawowe pytanie, na jakie intensywne światło wystawiony jest Twój dom. Jeśli wolisz czystą biel elewacji, patrzenie na południową stronę domu w samo południe może naprawdę zranić oczy, a przebywanie na tarasie może być nieprzyjemne. Do eleganckich rozwiązań należą ciemne odcienie szarości, a nawet czerni, które jednak stosunkowo szybko blakną pod wpływem promieni słonecznych. Powodują również przegrzewanie się elewacji i uszkodzenie systemu cieplnego budynku. Tak więc złoty środek to miękkie i naturalne podteksty kolorystyczne.

Struktura tynku

To kryterium najlepiej ocenia profesjonalista, ale należy pamiętać, że gładka elewacja wydaje się na pierwszy rzut oka jaśniejsza niż ziarnista, ponieważ światło odbija się od niej inaczej. Możesz subtelnie podkreślić tę cechę, wybierając neutralne, naturalne odcienie kremu lub beżu.

Jak malować elewację

Przede wszystkim ważne jest dokładne umycie elewacji i pozbycie się pleśni. Nie jest to jednak zadanie dla majsterkowiczów, którym brakuje specjalistycznego sprzętu. Nasza firma standardowo do każdego zlecenia wykonuje mycie elewacji i późniejsze malowanie. Dzięki temu Twój dom jednorodzinny i budynek wielorodzinny będą wyglądać jak nowe, a żywotność elewacji przedłuży się o kolejne 15 lat. Przeczytaj o konkretnych metodach malowania w artykule Dlaczego tradycyjna metoda jest bardziej korzystna w typowych przypadkach?