graffiti na ścianie

Jak usunąć graffiti z elewacji?

Akty wandalizmu są coraz częstsze. Na murach, płotach czy ścianach budynku pojawiają się nieproszone malunki, czy obraźliwe słowa. Zarządcy budynku czy właściciele domów często borykają się z graffiti, ponieważ trudno je usunąć. W dzisiejszym artykule podpowiemy też czym usunąć graffiti, przedstawimy najpopularniejsze sposoby na pozbycie się ich.

Popularne metody usuwania graffiti

Istnieje kilka różnych metod na usuwanie farby ze ściany. Różnią się one skutecznością, ale też ingerencją w budynek, niektóre sposoby będą bardziej inwazyjne, inne mniej.

Środki chemiczne do usuwania graffiti ze ścian

Środki chemiczne są sprawdzoną metodą na usuwanie graffiti z fasady budynku. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by czyszczenie odbywało się w dobrze w pomieszczeniu o stałym przepływie powietrza. Wentylacja jest tu niezwykle ważna, profesjonalna chemia do usuwania graffiti powstaje zwykle na bazie rozpuszczalników, opary te mogą być szkodliwe dla zdrowia. Trzeba również zadbać o odpowiednie środki ochrony jak rękawice, okulary ochronne czy maseczkę.

Zamalowywane graffiti

Pozornie najłatwiejszym sposobem na usuwanie graffiti jest po prostu zamalowanie go. Jednak to tylko pozory, często jedna warstwa farby nie wystarczy, by zakryć niechciane bohomazy z elewacji. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że żeby zamalować malunki ze ściany, proces nakładania farby będzie trzeba wykonać kilkukrotnie. Wielorazowe nakładanie farby to zaś większy kosz, przez co zamalowywanie graffiti jest mało ekonomiczne.

Usuwanie graffiti piaskowaniem

Graffiti można się pozbyć poprzez piaskowanie. Piaskowanie to sposób czyszczenia powierzchni za pomocą materiału ściernego, jest on aplikowany w formie sprężonego strumienia powietrza lub cieczy. Drobinki piasku pod wpływem ciśnienia uderzają w zabrudzoną powierzchnię i ścierają ją, w ten sposób możemy pozbyć się graffiti. Jest to jednak proces dość inwazyjny, ponieważ piaskowanie może usunąć nie tylko malunki wandali, ale też farbę ze ściany.

Jak usunąć graffiti z tynku bez uszkodzenia elewacji?

Mycie elewacji detergentami, jak i piaskowanie może być szkodliwe dla fasady budynku. Możemy ryzykować tym, że wraz z graffiti usuniemy także farbę na ścianie budynku. Obecnie myjka ciśnieniowa jest najbezpieczniejszym sposobem na usuwanie aktów wandalizmu z elewacji. Korzystanie z myjki ciśnieniowej to dobry sposób, jeśli mamy do czynienia z tynkiem typu baranek. Usunięcie graffiti z nierównych, chropowatych powierzchni jest trudniejsze. Specjaliści po obejrzeniu ściany mogą dobrać odpowiedni poziom ciśnienia, ale także specjalne dysze czy szczotki, które ułatwia czyszczenie fasady.

O czym warto pamiętać, przy usuwaniu graffiti z elewacji?

Kiedy usuniemy już niepożądane graffiti z fasady budynku, warto ją dodatkowo zabezpieczyć. Na rynku dostępne są preparaty antygraffiti, które chronią elewację przed kolejnymi aktami wandalizmu. Dzięki powłoce antygraffiti farbę ze ściany można usunąć łatwiej, często wystarczy do tego ściereczka z wodą, ale to zależy również od zamalowanego podłoża.

Graffiti można usunąć na wiele różnych sposobów, ludzie najczęściej decydują się na czyszczenie elewacji lub na zamalowanie ścian. Warto jednak pamiętać także o powłoce antygraffiti, która ochroni fasadę budynku przed kolejnymi aktami wandalizmu.