częściowo usunięte zacieki na elewacji

Zacieki na elewacji — skąd się biorą? Jak usunąć zacieki z elewacji?

,

Brudna elewacja to niestety widok dość częsty, szczególnie na blokowiskach, czy domach położonych w zacienionych okolicach. Zabrudzenia na fasadzie budynku da się łatwo usunąć, ale aby nie popełniać przy tym błędów, warto dowiedzieć się, skąd dokładnie biorą się zacieki oraz jakie są metody na ich usuwanie.

Czym są zacieki na elewacji?

Zacieki na elewacji, jak wskazuje nazwa, pochodzą od ściekającej wody, która nie miała możliwości swobodnego i szybkiego odparowania z powierzchni budynku. Na pierwszy rzut oka zmiany te mogą być małowidoczne, szczególnie kiedy brudu nie jest za dużo. Jednak nawet drobne zanieczyszczenia z czasem mogą się powiększyć i stać się o wiele trudniejsze do likwidacji. Warto więc podjąć odpowiednie kroki, zaraz po tym, jak zauważymy pierwsze cienie na ścianach lub podczas rutynowej kontroli stanu fasady. Standardowe czyszczenie elewacji przeprowadza się, kiedy jest ona widocznie zabrudzona, przed malowaniem lub cyklicznie po sezonie zimowym.

Jeśli zastanawiasz się, czy masz do czynienia właśnie z zaciekami na elewacji, przyjrzyj się tym partiom fasady budynku, które są zauważalnie ciemniejsze lub mają kolor inny niż zastosowana farba. Zacieki na elewacji budynku łatwo rozpoznać również przez ich charakterystyczny wygląd, są one powodowane przez ściekającą wodę, a więc zabrudzenie może przypominać spływającą plamę.

Skąd się biorą zacieki na elewacji?

Wyróżnić możemy kilka podstawowych rodzajów zacieków. Najbardziej popularne, szczególnie na blokowiskach, są zacieki na elewacji po deszczu, które powstają przez ciągłe zawilgocenie danej części fasady. Pojawiają się one przeważnie w miejscach zacienionych, do których nie dociera wystarczająca ilość światła. Wilgoć w połączeniu z pozostającymi na powierzchni budynku zabrudzeniami z czasem tworzy małoestetyczną plamę.

Warto wspomnieć również o pomarańczowych zaciekach na elewacji budynku, które najczęściej powodowane są, przez rdzę. Ten rodzaj zabrudzenia najczęściej występuje w miejscach, gdzie do budynku przymocowana jest niezabezpieczona część metalowa. Zacieki z rdzy najczęściej można spotkać w okolicy hydrantów, mocowań na flagi lub przy parapetach. Rdzawe plany powstają, ponieważ spływający deszcz, wymywa drobinki skorodowanego metalu, które osadzają się na powierzchni budynku.

Jak skutecznie usunąć zacieki na elewacji?

Zabrudzona fasada budynku to nie koniec świata. Jednym z prostszych i popularnych sposobów na usunięcie zacieków z elewacji jest użycie myjki ciśnieniowej. Może się to okazać rozwiązaniem skutecznym, ponieważ woda pod ciśnieniem z łatwością jest w stanie penetrować nawet najmniejsze szczeliny, które występują na powierzchni budynku. Mycie elewacji myjką ciśnieniową może być również całkiem wygodne przy większych budynkach, ponieważ używając specjalistycznej aparatury i zwyżek, wyczyszczenie nawet najwyższych pięter nie powinno stanowić problemu. Jako ekipa specjalistów, w UmyjemTo czyścimy elewacje z zacieków, ale również z kurzu, brudu, smogu, a nawet mchu oraz pleśni.

Zacieki na elewacji budynku to irytujący problem, ale da się go rozwiązać. Najczęściej powstają one, w miejscach, w których padający deszcz zbiera zanieczyszczenia z fasady. Wyróżnić można kilka typów zacieków, na przykład ciemne, których przyczyną często jest kurz i brud, np. z dachu oraz rdzawe zacieki, występujące przy elementach metalowych. Jednym z najbardziej popularnych sposobów, na to, jak usunąć zacieki na elewacji, jest użycie myjki ciśnieniowej.