mycie i malowanie elewacji bloku

Jak usunąć starą farbę z elewacji, czyli mycie i malowanie elewacji krok po kroku

,

Usunięcie starej farby z elewacji i późniejsze jej malowanie to pracochłonny proces, który musi zostać przeprowadzony według odpowiednich wytycznych. W dzisiejszym artykule krok po kroku przejdziemy przez to przedsięwzięcie i omówimy, jak powinno wyglądać mycie i malowanie elewacji.

  1. Ocena stanu technicznego elewacji
  2. Mycie elewacji
  3. Gruntowanie elewacji
  4. Wybór właściwej farby do malowania elewacji
  5. Malowanie elewacji domu

1. Ocena stanu technicznego elewacji

Pierwszym krokiem, który należy podjąć, zanim sięgniemy po farbę do elewacji, jest dokładne sprawdzenie stanu technicznego ścian budynku. Jest to niezwykle ważne, ponieważ działanie wilgoci, zmiennej temperatury czy promieni słonecznych może powodować uszkodzenia fasady. Ponadto pojawić się mogą niechciane mchy, porosty czy grzyby, z którymi również należy się wpierw uporać. Jeśli widzimy, że farba łuszczy się i odchodzi, warto rozmiękczyć ją woda i za pomocą papieru ściernego lub szpachelki usunąć te odchodzące warstwy farby. Co ważne, czynność tą wykonujemy delikatnie i z wyczuciem, by nie doprowadzić do uszkodzeń tynku.

2. Mycie elewacji

Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie ścian budynku. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej do mycia elewacji, dzięki której zabrudzenia szybko i skutecznie zostaną usunięte. Jeśli stosowaliśmy środki biobójcze, to po zakończeniu procesu usuwania mchów czy porostów należy umyć fasadę czystą wodą. Pamiętajmy również o tym, że nie musimy tych czynności wykonywać samodzielnie. Warto zlecić mycie elewacji specjalistom, którzy sprawnie wyczyszczą i pomalują fasadę domu.

3. Gruntowanie elewacji

Przed użyciem farby zewnętrznej do elewacji należy zagruntować powierzchnię. Odpowiednio dobrane środki pozwalają na wzmocnienie podłoża, ustabilizowanie go oraz zmniejszenie chłonności, dzięki czemu nowa powłoka będzie trwalsza.

4. Wybór właściwej farby do malowania elewacji

Nie można zapominać również o tym, że wybrana farba do malowania elewacji musi być dopasowana do fasady, czyli rodzaju zastosowanego tynku. W sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, po jaką farbę można sięgnąć, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy bez większych problemów nie tylko umyją, i przygotują podłoże, ale również dobiorą właściwą powłokę, która odporna będzie na uszkodzenia czy zanieczyszczenia przez długi czas.

5. Malowanie elewacji domu

Ostatnim etapem jest malowanie elewacji domu wybraną farbą. To, w jaki sposób będziemy aplikować nową powłokę, zależne jest od wielkości domu. Te o mniejszej powierzchni, najczęściej będą to parterowe budynki, można malować z wykorzystaniem teleskopowego wałka, wykorzystać można również pistolet natryskowy. Domy piętrowe wymagać będą rusztowania lub podnośników koszowych. Oczywiście nie można zapominać o odpowiednim zabezpieczeniu podłoża i okolic przeprowadzanych prac.

Jak widać mycie i malowanie elewacji to wieloetapowy proces, który musi zostać przeprowadzony właściwie, jeśli chcemy, by nowe powłoki naszego domu dobrze się prezentowały przez kolejne lata. Pamiętajmy również, że nie musimy przeprowadzać tych prac samodzielnie. Zlecenie mycia i malowania pozwoli na szybkie odnowienie fasady budynku.