czyszczenie ścian żółtego budynku

Skuteczne czyszczenie elewacji w 4 krokach

,

Ściany budynku z czasem mogą się brudzić i pokrywać nalotem, który zdecydowanie obniża walory estetyczne nieruchomości, warto więc regularnie czyścić elewację. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak skutecznie tego dokonać w kilku prostych krokach, czytaj dalej. Wszystkie szczegóły poniżej!

  1. Mycie elewacji
  2. Użycie środka do czyszczenia elewacji
  3. Zabezpieczenie ścian
  4. Malowanie elewacji

1. Mycie elewacji

Pierwszym krokiem w procesie czyszczenia elewacji jest umycie jej wodą. Najlepszym narzędziem, które pomoże na tym etapie, jest myjka wysokociśnieniowa. Czyszczenie powierzchni karcherem skuteczne jest niezależnie od zastosowanego tynku — silikatowego, mineralnego, akrylowego, klinkieru, drewna czy kamienia. Nie trzeba mieć takiej myjki na własność. Można ją wypożyczyć lub skorzystać z usług firm, które profesjonalnie zajmują się czyszczeniem i malowaniem elewacji. Warto pamiętać, że ściany powinno się myć z góry do dołu. Pozwala to na uniknięcie spływania zabrudzeń osadzonych w wyższych partiach na wyczyszczoną powierzchnię poniżej. Dobrą praktyką jest czyszczenie elewacji z glonów, mchów i innych zanieczyszczeń w ciepły dzień. Promienie słoneczne szybciej wysuszą ściany.

2. Użycie środka do czyszczenia elewacji

Na elewacji nierzadko pojawiają się, oprócz zanieczyszczeń, mchy, porosty czy grzyby, które nie tylko są nieestetyczne, ale również negatywnie wpływają na powierzchnię i są szkodliwe dla zdrowia. Warto więc, po wcześniejszym wstępnym umyciu, nanieść na ścianę środek grzybobójczy, który skutecznie rozprawi się z tymi niechcianymi elementami. Ponadto pozwala on na ochronę ścian przed ponownym pojawieniem się grzybów czy porostów. Aplikować preparat można także przy użyciu myjki ciśnieniowej, ale z powodzeniem wykorzystać można również szczotkę do czyszczenia elewacji.

3. Zabezpieczenie ścian

Po procesie czyszczenia elewacji warto ściany dodatkowo zabezpieczyć odpowiednim preparatem, który stworzy powłokę ochronną, zmniejszając porowatość oraz nasiąkliwość tynku. Jeśli nasz budynek narażony jest na szkodliwą działalność wandali i dość mamy częstego usuwania graffiti, można pokusić się o nałożenie specjalnego preparatu — antygraffiti. Dzięki takiemu preparatowi farba w sprayu nie będzie w stanie przeniknąć w głąb struktury tynku, a my możemy zaoszczędzić na częstym usuwaniu niechcianych malunków. Antygraffiti pozwala na zmywanie malunków bez ponownej konieczności nanoszenia tego preparatu. Specyfik ten jest szczególnie polecany w przypadku nieruchomości zabytkowych, które nie tak łatwo umyć czy odświeżyć.

4. Malowanie elewacji

Tak naprawdę na etapie czyszczenia elewacji można zaprzestać, jednak warto pokusić się dodatkowo o pomalowanie elewacji budynku, ponieważ jej umycie jest dobrym pierwszym krokiem w tym kompleksowym procesie. Malowanie pozwoli na odświeżenie wyglądu ścian budynku lub nadanie nowego wyglądu czy charakteru. Warto do mycia i malowania elewacji podejść jako do jednego zabiegu, dzięki któremu ściany nabiorą nowego wyglądu, będą czyste i zadbane.