blokowisko

Kiedy zlecić malowanie elewacji?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że malowanie elewacji domu czy bloku mieszkalnego powinno się odbywać przynajmniej raz na kilka lat. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, w jakich sytuacjach najlepiej zgłosić się po pomoc do fachowców, by zlecić im malowanie fasad. Odpowiemy też na pytanie, kiedy najlepiej to zrobić, bo okazuje się, że niezwykle istotne są sprzyjające warunki pogodowe.

Kiedy najlepiej zlecić malowanie elewacji?

Malowanie elewacji powinno się zlecać przynajmniej raz na kilka lat, szczególnie wtedy, kiedy wygląd ścian budynku odbiega od stanu pierwotnego. Kolor blaknie, ściany wydają się zabrudzone, w niektórych miejscach zaczyna pojawiać się pleśń lub wykwity to sygnały, informujące o tym, że warto już zlecić malowanie elewacji fachowcom. Odnawianie elewacji można też zlecić w momencie, w którym kolor budynku przestanie nam się podobać lub przy większym remoncie. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu usługi trzeba zlecać przy odpowiednich warunkach pogodowych.

Malowanie elewacji a warunki pogodowe

To kiedy powinno się wykonywać malowanie ścian budynku mieszkalnego, powinniśmy uzależnić w stu procentach od pogody. Złe warunki atmosferyczne mogą wpływać na gorszą przyczepność farby. Najlepszą pogodą do odświeżania ścian budynków będzie letni, ale wietrzny dzień. Jeśli będzie zbyt zimno, farba nie wyschnie. Nie może też być zbyt gorąco, ponieważ promienie UV mogą wpływać na właściwości farby. Niektóre farby (i pigmenty w nich zawarte) mogą absorbować promienie UV, co powoduje ich rozkład, nie nadają się one do użytku.

Kategorycznie unika się malowania przy wysokiej wilgotności powietrza. Może to spowodować puchnięcie powłok elewacyjnych i powstawanie pęcherzy na ścianie budynku. Co więcej, ryzyko powstawania glonów, mchów czy pleśni znacznie wzrasta. Przy wysokiej wilgoci proces wysychania farby również się wydłuża. Przy niższych temperaturach może zdarzyć się tak, że ściany budynku nie będą w stanie wyschnąć przez naprawdę długi czas.

Kiedy zlecić malowanie elewacji po ociepleniu styropianem?

Ścian po ocieplaniu styropianem nie można malować od razu, klej z siatką należy najpierw wyrównać. Jeśli zależy nam na nakładaniu farby po ociepleniu budynku, to musimy najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Dopiero wtedy można przystąpić do malowania budynku. Klej z siatką zbrojeniową należy zagruntować lub nałożyć na nią tynk, dopiero wtedy można przejść do barwienia ścian. Można także skorzystać ze specjalnych farb przeznaczonych do elewacji ocieplonych.

Kiedy zlecić czyszczenie elewacji zamiast malowania?

Zdarzają się sytuacje, w których malowanie elewacji nie jest potrzebne, czasem wystarczy tylko gruntowne czyszczenie ścian. Jeśli rozważaliśmy odnawianie koloru ze względu na wykwit glonów, to warto zlecić specjalistom czyszczenie elewacji. Fachowcy wykorzystują do tego specjalistyczny sprzęt, jak myjki ciśnieniowe, które w łatwy sposób rozprawiają się z brudem. Regularne czyszczenie fasad może odroczyć malowanie elewacji w czasie.