malowanie elewacji na rusztowaniu

Jaką farbę wybrać do malowania elewacji?

Malowanie elewacji może być dobrym sposobem na odświeżenie wyglądu konkretnego budynku, a przy okazji jest to łatwa metoda na jego zabezpieczenie przed grzybami lub bakteriami. Na rynku dostępne jest wiele farb, które różnią się od siebie w zależności od zastosowań, a przede wszystkim, koloru. Planując malowanie elewacji, warto więc wiedzieć, jaką farbę wybrać, aby spisała się w naszym przypadku jak najlepiej.

Jaki rodzaj farby wybrać do malowania elewacji?

Pierwszym, na co warto zwrócić uwagę podczas malowania elewacji, jest rodzaj farby. Wybór ten najczęściej zależny będzie od rodzaju powierzchni roboczej. Farby do malowania elewacji można podzielić na akrylowe, silikatowe, silikonowe oraz silikatowo-silikonowe, a każda z nich nadaje się do innego rodzaju powierzchni.

Najbardziej popularna i znana każdemu, może być farba akrylowa, która sprawdzi się podczas malowania cegieł, betonu, tynku czy płyt gk. To właśnie z jej pomocą większość ludzi często samodzielnie maluje przedmioty w gospodarstwie domowym. Można jej bezpiecznie używać wraz z pistoletem do malowania elewacji, ale również ze zwykłym wałkiem do malowania.

Farba silikatowa powinna być dobrym wyborem, podczas malowania betonu oraz tynków cementowych, mineralnych czy silikatowych. Farba silikonowa, podobnie do akrylowej, powinna nadać się do malowania cegieł, betonu i tynków i płyt gk, a silikatowo-silikonowa nadaje się do tworzenia powłok dekoracyjnych. Jeśli nie jesteś pewny, jaki rodzaj farby wybrać dla twojego domu, malowanie elewacji możesz zlecić profesjonalistom, którzy bez większych problemów dobiorą odpowiednie materiały i narzędzia do pracy. Warto o tym pamiętać, ponieważ wymienione farby do malowania elewacji, potrafią różnić się właściwościami.

Jakie właściwości powinna mieć farba do malowania elewacji?

Malowanie elewacji łączy się bezpośrednio z nałożeniem na fasadę budynku kolejnej warstwy materiału. Warto więc pamiętać, aby powłoka ta posiadała właściwości odpowiednie dla danego materiału. Często jest bowiem konieczne, aby pokryta warstwą farby ściana przepuszczała powietrze lub parę wodną. Właśnie dlatego przed malowaniem warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną wybranej farby. Malowanie elewacji domu farbą akrylową pozwoli na łatwe przenikanie powietrza. Farby silikonowe i silikatowe oraz silikatowo-silikonowe zapewniają natomiast swobodny przepływ pary wodnej.

Jakiego koloru farbę wybrać do malowania elewacji?

Planując malowanie elewacji domu w pasy, wzory lub na gładko istotny jest również dobór samego koloru. Podejmując tę decyzję, zamiast kierować się wyłącznie estetyką, warto zdawać sobie sprawę z tego, jak działają niektóre kolory. Dobrym przykładem kolorów, na które należy szczególnie uważać, są czarny i biały. Wybranie tak eleganckiej z pozoru farby do malowania elewacji, jak czarna, może na dłuższą metę zaszkodzić ścianom, a nawet instalacji elektrycznej puszczonej wewnątrz.

Kolor czarny bardzo łatwo absorbuje ciepło z promieni słonecznych, co w krytycznych przypadkach może prowadzić nawet do przegrzania istotnych elementów wyposażenia. Doskonale biała ściana będzie natomiast niesamowicie odbijała promianie słońca. Może to więc prowadzić do ciągłego bólu oczu podczas słonecznych dni, a nawet groźnej dezorientacji. Decydując się na malowanie elewacji, warto więc wybrać kolor stonowany, który wpisywał będzie się w otaczający krajobraz.

Jak widać, to jaką farbę wybrać do malowania elewacji, powinno być zależne od wielu czynników. Przede wszystkim należy dobrać odpowiedni rodzaj farby, do naszej elewacji. Warto również upewnić się, że farba ta posiada odpowiednie parametry, na przykład przepuszczalności powietrza. Nie można również zapominać o doborze koloru, który na dłuższą metę nie będzie powodował komplikacji podczas użytkowania.