kolorowy blok mieszkalny

Ile kosztuje malowanie elewacji? Od czego zależy cena malowania elewacji?

Część z nas zwleka z malowaniem elewacji, ponieważ boi się ogromnych kosztów związanych z renowacją ścian budynku. Dlatego w dzisiejszym artykule przybliżymy orientacyjny cennik mycia i malowania fasad. Dzięki temu będzie łatwiej oszacować przyszłe wydatki i zaplanować malowanie elewacji w bardziej dogodnym czasie.

Ile kosztuje malowanie elewacji?

Malowanie elewacji do pierwszego piętra może kosztować mniej, niż malowanie bloku wielopiętrowego. Spółdzielnie mieszkaniowe, które zarządzają małymi kamienicami, mogą na malowaniu trochę zaoszczędzić, w przeciwieństwie do osób, które dbają o dobro budynków z wielkiej płyty. Prace powyżej I piętra będą znacznie droższe, ponieważ wymagają one już specjalistycznego sprzętu: podnośników, rusztowania czy zabezpieczeń alpinistycznych.

Do cennika malowania elewacji budynku mieszkalnego przez doświadczonych fachowców należy doliczyć koszty materiałów, te będą różne w zależności od rodzaju farby, jak i sposobu malowania. Aby poznać dokładny koszt malowania elewacji za 1m2, warto skontaktować się z profesjonalistami, którzy wycenią mycie elewacji konkretnego budynku.

Cena za malowanie i mycie elewacji

Niektóre firmy oferują kompleksowe usługi mycia i malowania fasad. To usługi często wybierane razem, ponieważ dobrze wyczyszczony tynk zapewnia lepszą przyczepność farby do ściany. Naturalnie koszt malowania elewacji wtedy wzrasta, ponieważ należy dodatkowo uwzględnić czyszczenie ścian budynku.

Koszt malowania elewacji a wybór farby

Koszt farby będzie różny w zależności od jej rodzaju, jak i producenta. Każda marka może mieć zupełnie inną wydajność. Może zdarzyć się tak, że kupienie tańszej farby będzie nas kosztować więcej, ponieważ nie będzie ona zbyt efektywna. W takim przypadku tańsze może okazać się nakładanie farby renomowanej marki, która obiecuje wysoką wydajność.

Ceny za farby do malowania elewacji wahają się od 9 zł za litr do 50 zł za litr. Najtańszą opcją będzie farba akrylowa, nie można jednak jej używać na wszystkich powierzchniach. Najdroższe natomiast są farby silikonowe. Wykorzystuje się je przy tynkach silikonowych, cementowych i akrylowych.

Od czego zależy cena malowania elewacji?

Orientacyjny koszt malowania elewacji zwykle składa się z tzw. robocizny oraz z wynajęcia profesjonalnego sprzętu jak podnośniki, rusztowania, pistolety natryskowe, czy myjki ciśnieniowe. Ceny te mogą odbiegać od rzeczywistej finalnej ceny za usługę, ponieważ nie zawierają one kosztów związanych z farbą. To ona może drastycznie podnieść koszt całej usługi odnawiania ścian budynku. Cena za malowanie elewacji będzie też różna w zależności od regionu. Większe miasta mogą mieć specjalistów, którzy za tego typu usługi życzą sobie więcej pieniędzy. Natomiast niektóre firmy działają na terenie całej Polski i mogą dojechać pod wskazany adres na życzenie klienta, wtedy też do ceny dochodzi m.in. koszt dojazdu. Koszt rośnie także wraz z ilością pracy do wykonania. Usługa będzie tańsza, jeśli zlecimy tylko pomalowanie fasady domu rodzinnego, a droższa, jeśli zależy nam na odnowieniu ścian bloku mieszkalnego. W tym zestawieniu najdroższe mogą się okazać budynki użytku publicznego, które często mają status zabytku. Tego typu budowle wymagają staranności, dokładności i eksperckiej wiedzy, dlatego też cena za malowanie elewacji zabytkowych budynków może być droższa.