czyszczenie zielonych śladów na elewacji

Jak skutecznie pozbyć się glonów, mchu z elewacji?

,

Kiedy dom zaczyna porastać mech, ściany budynku przestają być estetyczne. Glony, mchy czy grzyb to problem wielu właścicieli domów, ale też innych budynków mieszkalnych. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, skąd bierze się zielony nalot na ścianach i jak jemu przeciwdziałać. Czytajcie dalej, jeśli chcecie poznać sposoby mycia zazielenionych elewacji i konserwacji.

Przyczyny glonów na elewacji, dlaczego fasada robi się zielona?

Glony na ścianach budynku warto regularnie usuwać, nie są one groźne, jednak mogą być dobrym środowiskiem do rozwoju pleśni, która może już być szkodliwa dla naszego zdrowia. Zielone od glonów ściany to częsty problem domów, które znajdują się w wilgotnym środowisku, np. w pobliżu rekreacyjnych zbiorników wodnych, rzek czy jezior. Na podwyższoną wilgotność wokół domu wpływają też takie aspekty, jak dostęp do słońca, jeśli budynek znajduje się w cieniu drzew, czy w pobliżu lasu to również jest narażony na wykwity na ścianach. Wykwity na elewacji zaczynają się pojawiać, jeśli ściana nie jest dostatecznie chroniona przed wodą, jak i wilgocią; W takich warunkach regularne czyszczenie elewacji z glonów jest wręcz obowiązkowe i powinno się odbywać raz na kilka lat.

Niektóre tynki (np. akrylowe) i farby do elewacji charakteryzują się ograniczoną paro przepuszczalnością, przez co w ścianach łatwiej zbiera się wilgoć, co więcej, niektóre tynki tę wilgoć absorbują.

Jak usunąć glony ze ściany budynku domowym sposobem?

Istnieją domowe sposoby na czyszczenie elewacji i usuwanie zielonych nalotów ze ścian budynku. Wykorzystuje się do tego produkty, które zmieniają odczyn pH, jak amoniak, ocet, soda oczyszczona. Jednak nie są one polecane. Domowe środki mogą zaszkodzić też otoczeniu i uszkodzić np. roślinność w ogrodzie. Ponadto samodzielne czyszczenie może być bardzo czasochłonne.

Jak profesjonaliści usuwają glony i mchy z elewacji?

Glony i mchy na elewacji budynku można usunąć na dwa sposoby: mechanicznie i chemicznie. Specjaliści często używają specjalnych preparatów na glony na elewacji, usuwają one wykwity i dodatkowo mają za zadanie chronić ścianę przed ich nawrotem. Samo czyszczenie elewacji z glonów przebiega przy użyciu myjki ciśnieniowej. Wysokie napięcie wody rozrywa cząsteczki brudu, przez co glony odczepiają się od ściany, a temperatura wody jest dostatecznie wysoka, by spowolnić działanie zarodników, przez co zielony nalot nie powróci szybko. Trzeba jednak uważać z myjką ciśnieniową, ponieważ zbyt duża moc może spowodować odpadanie tynku. Później można przejść do czyszczenia chemicznego ściany budynku. Tego typu prace porządkowe warto robić w słoneczny dzień, by mieć pewność, że woda szybko wyschnie. Po dokładnym wyczyszczeniu ściany, specjaliści stosują środki grzybobójcze, które mają zapobiec nawrotom mikroorganizmów.

Jak zapobiec wykwitom glonów i mchu na elewacji?

Jak wiadomo, lepiej przeciwdziałać, dlatego o ochronie ścian przed glonami i mchami warto pomyśleć zawczasu. Warto wybrać taki tynk (dobrym wyborem może być tynk silikonowy), który przez swój skład uniemożliwi rozwój mikroorganizmów oraz farby, które są odporne na wysoką wilgoć. Niezwykle ważna jest też działająca wentylacja budynku, przepływ powietrza ma tu ogromne znaczenie dla rozwoju zielonego nalotu na ścianach budynku.