zakrywanie graffiti

Czym jest powłoka antygraffiti? Kiedy stosuje się antygraffiti?

Usuwanie graffiti to zadanie, które może przynieść całkiem dobre efekty, ale wiąże się ono z pewnymi konsekwencjami dla samego budynku. Aby dokładnie pozbyć się farby z elewacji, należy zerwać jej cienką wierzchnią warstwę. Chcąc uniknąć dodatkowych zniszczeń, warto dowiedzieć się, czym jest powłoka antygraffiti, jakie daje możliwości ochronne oraz kiedy się ją stosuje.

Czym jest powłoka antygraffiti?

Powłoka antygraffiti to często jednorazowe zabezpieczenie elewacji, przed wywołaniem większych szkód przez wandali. Najczęściej jest to pojedyncza warstwa środka antygraffiti, który chroni elewację budynku przed głębszym osadzeniem się farby. Powłoka ochronna może być aplikowana, przeprowadzając usuwanie graffiti z elewacji, kiedy to specjaliści pozbywają się większości zabrudzeń i konserwują powierzchnię.

Warto podkreślić, że zabezpieczenie antygraffiti pomimo tworzenia warstwy ochronnej, może być również bezpieczne dla elewacji. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy daje ono możliwość przenikania powietrza. Dobra farba antygraffiti powinna bowiem umożliwiać oddychanie elewacji budynku, a tym samym wymianę powietrza. Dzięki temu ściany budynku mogą być bardziej odporne na ataki wandali, a przy tym nie powinno wzrosnąć prawdopodobieństwo wystąpienia grzybów.

Co daje powłoka antygraffiti?

Aby dobrze zrozumieć główne przeznaczenie i zadanie preparatu antygraffiti, warto przyjrzeć się całemu procesowi usuwania farby w sprayu z elewacji budynku. Do poprawnego wykonania tego zadania często niezbędne będą przemysłowe myjki ciśnieniowe. Dzięki nim specjaliści będą w stanie usunąć problematyczne napisy, ale wiązało się to będzie z jednoczesnym zerwaniem części oryginalnej elewacji. Żeby tego uniknąć, stosuje się właśnie farbę antygraffiti. Powłoka ta pozwala bowiem, na wytworzenie wystarczająco grubej i silnej warstwy ochronnej, na której może później osadzić się farba.

Posiadając na budynku warstwę ochronną, podczas usuwania graffiti, które nam nie odpowiada, mamy możliwość zerwania wyłącznie nałożonej powłoki, zamiast części oryginalnej elewacji. Można porównać to więc do jednorazowej tarczy czy osłony pozostawionej na ścianie. Dzięki niej wyczyszczona z graffiti elewacja może zachować jak najbardziej oryginalny wygląd i stan.

Kiedy stosuje się powłokę antygraffiti?

Powłokę antygraffiti najczęściej stosuje się przy elewacjach budynków zabytkowych lub pomnikach o wysokiej wartości. Możliwe jest oczywiście nałożenie jej na większość budynków i przedmiotów w przestrzeni publicznej, ale wartościowe powierzchnie historyczne wymagają szczególnej uwagi. Zwykłe czyszczenie elewacji budynków zabytkowych wiązałoby się bowiem z nieodwracalnym uszkodzeniem. Aby uniknąć szkody na mieniu historycznym oraz symbolicznym, warto więc podjąć takie kroki konserwacji zabytków, jak założenie środka antygraffiti.

Tłumacząc więc dokładnie, czym jest powłoka antygraffiti i kiedy się ją stosuje, najprościej określić ją jako dodatkowa farba, którą nakłada się na elewację budynku. Nie jest ona zauważalna gołym okiem, ale dalej działa jako warstwa ochronna, która zapobiega osadzaniu się farby w sprayu na oryginalnej elewacji. To rozwiązanie stosowane jest najczęściej przy budynkach zabytkowych oraz pomnikach o wysokiej wartości.