mech na ścianie budynku

Skąd bierze się zielony nalot na elewacji, jak go usunąć?

,

Pojawienie się zielonego nalotu na elewacji jest niestety dosyć częstym widokiem, który zaburza estetykę ścian domu. Na całe szczęście są sposoby, żeby go usunąć. Dzisiaj zajmiemy się tym, skąd bierze się ten niechciany nalot i w jaki sposób można się z nim pożegnać!

Czym jest zielony nalot na elewacji?

Zielony nalot na elewacji to nic innego jak glony, które umiejscowiły się na zawilgoconych ścianach domu. Same w sobie nie są groźne dla człowieka, jednak stanowią one doskonałą pożywkę dla grzybów i pleśni, które często są powodem alergii i mają niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka. Warto więc dokonać czyszczenia elewacji z glonów szybko i skutecznie.

Dlaczego glony i mech pojawiają się na elewacji?

Glony na elewacji pojawiają się w momencie, kiedy powierzchnia jest wilgotna. Przesiąknięty obszar to idealna pożywka nie tylko dla glonów, ale również powód, dla którego pojawia się grzyb, czy mech na elewacji. Najczęściej zielony nalot na elewacji pojawia się na północnych i wschodnio-północnych ścianach, szczególnie tych, które nie zostały właściwie zabezpieczone przed wodą i narażone są na ciągłą wilgoć.

Glony, podobnie jak grzyb na elewacji, rozprzestrzeniają się dosyć szybko, szczególnie jeśli tynk pokryty jest farbą o właściwościach ograniczonej paroprzepuszczalności. Warto więc wybierać te tynki, które mają większą paroprzepuszczalność co uniemożliwi zbieraniu się wilgoci wewnątrz ścian.

Glony, grzyby czy mech na elewacji pojawiają się również na ścianach, które są wychłodzone i niewystarczająco ogrzewane. Warto więc zadbać nie tylko o samo usuwanie glonów z elewacji, ale również o działania prewencyjne i niestwarzanie im warunków do ponownego rozwoju, a przykładem takiego działania może być malowanie elewacji budynków mieszkalnych.

Czym usunąć zielony nalot z elewacji?

Pierwszym krokiem do czyszczenia elewacji z glonów, porostów, mchu czy innego zielonego nalotu jest mechaniczne usunięcie tych zanieczyszczeń. Można do tego wykorzystać np. szczotkę, czy myjkę ciśnieniową. Warto jednak podejść do tego procesu rozważnie i z należytą uwagą, tak by zbyt duże ciśnienie wody nie uszkodziło tynku. Jeśli więc nie jesteśmy pewni efektów, a chcemy, by usuwanie glonów z elewacji zostało przeprowadzone w sposób sprawny, warto zdecydować się na profesjonalne usługi czyszczące. Wybrać można rozwiązanie mycia i malowania elewacji, dzięki czemu ściany domu nie tylko będą wyczyszczone i wolne od mikroorganizmów, ale również zabezpieczone i na nowo pomalowane.

Przy czyszczeniu elewacji nie można także zapomnieć o zastosowaniu specjalnych preparatów, które chronią powierzchnię przed ponownym pojawieniem się zielonego nalotu na elewacji. To jest kolejny powód, dla którego warto oddać czyszczenie ścian profesjonalistom. Posiadają oni specjalistyczne środki grzybobójcze i impregnaty, chroniące elewację budynków po czyszczeniu.