malowanie elewacji na szaro

Jak malować elewację? Wzory, kolory, sposoby malowania elewacji

O nasz dom trzeba dbać, nie tylko w środku, ale też na zewnątrz! Przynajmniej raz na kilka lat powinniśmy odświeżyć ściany budynku, w ten sposób chronimy elewację przed glonami i pleśnią. Kiedy nadchodzi ta chwila, pojawia się także pytanie: fasadę malować samemu, czy z fachowcami?

Jak przygotować się do malowania elewacji?

Na wstępie, chcielibyśmy powiedzieć, że warto korzystać z pomocy specjalistów, mają oni ogrom doświadczenia, dzięki któremu wiedzą, jak obchodzić się z budynkami, a przygotowanie podłoża pod malowanie elewacji budynku wcale nie należy do najprostszych zadań, choć to wcale nie znaczy, że nie można tego zrobić samemu.

Zanim przystąpimy do malowania elewacji, należy ją do tego odpowiednio przygotować. Warto sprawdzić, czy ściana nie ma żadnych wykwitów w postaci glonów oraz, czy nie posiada żadnych uszkodzeń lub pęknięć, te aspekty mogą wpływać na przyczepność farby. Trzeba dowiedzieć się, z jakim rodzajem podłoża mamy do czynienia, czy jest to beton, tynk mineralny, sylikonowy czy akrylowy, ponieważ każde podłoże będzie potrzebowało innej farby, inaczej też należy podchodzić do malowania starej elewacji z cegły. Należy przygotować wszystkie niezbędne narzędzia jak drabina, rusztowanie, pędzle, wałki, pistolety natryskowe czy taśma malarska.

Jak malować elewację?

Wszelkie prace malarskie powinno się wykonywać, kiedy na dworze jest ciepło, ale nie gorąco, temperatura powietrza powinna wynosić od 5 do 25 stopni Celsjusza. Do zakrywania drobnych elementów wykorzystuje się pędzel, miejsca trudnodostępne można zamalować wałkiem na teleskopowej rączce. Problem zaczyna się wtedy, kiedy musimy pomalować elewację baranek – to tynk strukturalny, o nierównej fakturze, posiada wiele mikro wgłębień, nałożenie farby za pomocą pędzla jest niemożliwe, ponieważ farba nie dochodzi do wyżłobień. W przypadku ściany baranka należy skorzystać z pistoletu airbrush na farbę, tylko to narzędzie będzie w stanie równomiernie pokryć ścianę budynku farbą, malowanie elewacji natryskowo oferują właśnie profesjonalne firmy.

Jak dobrać kolor do malowania elewacji?

Dobór odpowiedniego koloru może być trudnym zadaniem, wiele osób decyduje się na bezpieczne kolory piaskowej żółci, te dobrze sprawdzą się w każdej sytuacji. Jeśli zależy nam na czymś nietuzinkowym, możemy skorzystać z gotowych palet kolorystycznych i się zainspirować, ciekawym rozwiązaniem będą tynki w kolorze zieleni, czerwieni czy błękitu, można je kontrastować z innymi kolorami, malując na elewacji pasy. Dzięki takiej zabawie kolorami dom będzie wyglądał nowocześnie.

Jak skutecznie odciąć kolor przy malowaniu elewacji w pasy?

Przy malowaniu elewacji i wprowadzaniu kontrastów na bryłę budynku, problematyczne może okazać się odcinanie kolorów. Trzeba zaopatrzyć się w ogromne ilości taśmy malarskiej, bo ta odgrywa tutaj dużą rolę, warto zadbać o to, by taśma była dobrej jakości, by nie chłonęła farby z tynku, bo to może spowodować nieestetyczne plamy na ścianie. Zasada co do palowania pasów na elewacji jest jedna: Jasny kolor powinien znajdować się pod spodem, akcent kolorystyczny musi być wykonany ciemniejszą farbą, jaśniejsza mogłaby sobie nie poradzić z przykryciem poprzedniego koloru.