jasny dom

Dlaczego warto zlecić czyszczenie elewacji?

Czyszczenie elewacji budynku to proces potrzebny, choć łatwo można o nim zapomnieć. Jest on istotny nie tylko ze względów estetycznych, ale również praktycznych, a nawet zdrowotnych. Dobrze jest więc dokładnie wiedzieć, dlaczego warto zlecić czyszczenie elewacji.

Regularne czyszczenie elewacji budynków to dbanie o zdrowie!

Zlecenie czyszczenia elewacji może okazać się niezbędne, ze względów czysto technicznych. Zalecane jest, aby stan budynku sprawdzany był na bieżąco, najlepiej raz do roku. Samo czyszczenie powinno być natomiast przeprowadzane raz na 3 do 8 lat, w zależności od rodzaju elewacji. Jest to spowodowane tym, że różne materiały zachowują się inaczej na przestrzeni lat.

Regularne zlecanie czyszczenia elewacji może okazać się konieczne, ponieważ zapobiega ono powstawaniu oraz rozrostowi glonów czy grzybów. Procedura, taka jak czyszczenie elewacji budynków mieszkalnych może pomóc między innymi w ochronie powierzchni przed powstawaniem kolonii mikroorganizmów. Jest to dość istotne, ponieważ rozprzestrzenianie się tychże bakterii i grzybów, może prowadzić nie tylko do zniszczenia elewacji, ale również do chorób. Osiadłe na ścianach budynków cząstki łatwo podróżują wraz z wiatrem i przedostają się do dróg oddechowych, np. przez otwarte okna.

Czyszczenie elewacji przed malowaniem

Chcąc zadbać o fasadę budynku, warto również zlecić czyszczenie elewacji budynku przed malowaniem. Te dwa procesy często idą ze sobą w parze, ponieważ aby nowa farba mogła prezentować się jak najlepiej, konieczne jest zadbanie o najwyższą jakość podłoża. Zlecone mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych to procesy, które się dopełniają, ponieważ oczyszczona powierzchnia nie stwarza zagrożenia uszkodzenia farby oraz budynku.

Jednoczesne czyszczenie i malowanie elewacji może przynieść dużo korzyści, ponieważ świeża farba najlepiej zachowuje się na powierzchniach wolnych od zabrudzeń. Nałożenie jej na elewację, na której znajdują się grzyby lub glony, może powodować wiele problemów. Rozwój mikroorganizmów często objawia się w postaci przebarwień, a pozostawione powłoki mogą prowadzić do powstawania zgrubień. Czyszczenie elewacji może się więc okazać dobrą inwestycją, ponieważ dzięki temu dodatkowemu działaniu ponowne malowanie nie będzie potrzebne przez dłuższy czas.

Czyszczenie elewacji ze względów estetycznych

Czyszczenie i mycie elewacji budynku może również po prostu poprawić jej wygląd. Oprócz czyszczenia elewacji z glonów częstym przypadkiem jest również usuwanie zanieczyszczeń z sadzy lub śladów wandalizmu. Konserwacja oraz usuwanie graffiti z budynków mieszkalnych może sprawdzić się szczególnie w przypadku wspólnot mieszkaniowych w miastach. Oprócz tego, budynki w ścisłym centrum zatłoczonych miast narażone są na silne zabrudzenia, wywołane spalinami z silników pojazdów. Regularne czyszczenie i mycie elewacji może pomóc w poprawie wizerunku budynków, a nawet skutecznie odświeżyć większe części miasta.

Zastanawiając się więc, dlaczego warto zlecić czyszczenie elewacji budynków, warto pamiętać, że zanieczyszczenia te mogą być zagrożeniem dla zdrowia. Poza tym mycie powinno iść w parze z malowaniem, więc zlecenie czyszczenia elewacji warto rozważyć przed nakładaniem nowej farby. Dobrym powodem, aby zdecydować się mycie elewacji, może okazać się także chęć odświeżenia wizerunku budynku.