mycie elewacji mopem

Co obejmuje profesjonalne mycie elewacji?

Malowanie ścian budynku i fasad wydaje się syzyfową pracą, w szczególności, że za kilka lat proces trzeba będzie powtórzyć. Okazuje się, że powtórne malowanie nie jest konieczne, w większości przypadków wystarczy tylko mycie elewacji za pomocą myjki ciśnieniowej.

Jak często należy czyścić elewacje?

To, jak często trzeba czyścić ściany budynku, zależy od wielu różnych kwestii. Okazuje się, że samo położenie domu może mieć ogromne znaczenie i przyczyniać się do częstego powstawania zabrudzeń. Jeśli budynek znajduje się w miejscu o podwyższonej wilgoci, jak np. las, czy okolice jeziora, to warunki są bardziej sprzyjające do tworzenia się glonów, grzybów i pleśni, które mogą osadzić się na elewacji. Jeśli budynek znajduje się blisko ruchliwej drogi, np. autostrady, to częstsze czyszczenie może wynikać także z osadzającego się pyłu i smogu.

Każdy materiał i jego faktura będzie także inaczej się brudzić, budynki gładkie, np. z tynku akrylowego czy silikonowego będą wymagały rzadszego czyszczenia.
Niezależnie od struktury elewacji i położenia budynku mieszkalnego, usuwanie brudy powinno się powtarzać co 4 lub 8 lat, w zależności od stopnia zanieczyszczenia.

Co obejmuje profesjonalne mycie elewacji?

Usługa mycia elewacji często obejmuje dojazd do klienta i konsultację, firma wybierze najlepszą metodę czyszczenia dla danego zlecenia. Za pomocą myjki ciśnieniowej można wyczyścić różnego rodzaju elewacje:

  • ceglane,
  • z piaskowca,
  • klinkierowe,
  • tynkowane,
  • pcv,
  • metalowe,
  • szklane,
  • betonowe.

Do różnego rodzaju tynku stosuje się inne metody oczyszczania, przykładowo tynk mineralny można czyścić wyłącznie wodą, nie wolno go także szorować, ponieważ może to doprowadzić co uszkodzenia elewacji, dlatego tak ważna jest wstępna konsultacja. Jednak w większości przypadków firma stara się nie używać chemii, może ona działać niekorzystnie na bliskie otoczenie, w szczególności na kwiaty i drzewa.

Firma sprzątająca może usunąć nie tylko zabrudzenia spowodowane pleśnią czy glonami, ale także nagary czy sadzę – tego typu zabrudzenia najczęściej spotykamy na kamienicach z czerwonej cegły, które z upływem lat czarnieją.

Jakie inne usługi może wykonać firma sprzątająca?

Zakres usług zwykle nie kończy się na samym usuwaniu zanieczyszczeń i wykwitów mikroorganizmów na budynkach, to często dużo szerszy wykaz prac myjących. Firma sprzątająca na zlecenie może wyczyścić cały budynek przed sprzedażą nieruchomości, posprzątać pozostałości po pracach budowlanych, usunąć osad węglowy z komina, czy wyczyścić altany lub drogi dojazdowe. Ponadto, w ofercie można znaleźć także usługi mycia elewacji wraz z malowaniem, to dobra opcja dla spółdzielni mieszkaniowych, które chcą odświeżyć wygląd osiedla. Warto wspomnieć, że za pomocą myjki ciśnieniowej można także usunąć graffiti oraz inne twory osiedlowych wandali, z pewnością ta usługa będzie tańsza niż zamalowywanie całej ściany na nowo, by zakryć niechciane graffiti.