malowanie ściany

Jakie techniki stosuje się przy malowaniu elewacji pokrytej tynkiem?

Malowanie elewacji tynkowej to sposób na odświeżenie wyglądu domu. Aby efektywnie pomalować elewację, warto dowiedzieć się, jakie są odpowiednie techniki malarskie, oraz jakich narzędzi używa się do malowania elewacji. O tym będzie dzisiejszy artykuł, zapraszamy do lektury.

Jakich narzędzi malarskich używa się do malowania elewacji?

Do malowania elewacji tynkowej można użyć różnych narzędzi, takich jak pędzle, wałki i pistolety natryskowe – co wybrać?

Pędzle

Pędzle są niezastąpione przy malowaniu miejsc trudno dostępnych, precyzyjnym kształtowaniu krawędzi oraz wydobywaniu detali architektonicznych. Ich główną zaletą jest możliwość uzyskania wysokiej precyzji aplikacji. Pędzle różnią się między sobą kształtem, rozmiarem oraz rodzajem włosia, co pozwala na dobranie narzędzia idealnie dopasowanego do konkretnej zadania. Długie, giętkie włosie pędzli pozwala na płynne nanoszenie farby, minimalizując ryzyko powstawania smug i nierówności.

Wałki

Wałki to narzędzia przeznaczone do efektywnego pokrywania dużych, płaskich powierzchni farbą. Ich użycie znacząco przyspiesza prace malarskie w porównaniu do pędzli, jednocześnie zapewniając równomierną warstwę farby. Wałki dostępne są w różnych rozmiarach i z różnymi rodzajami okrycia, takimi jak pianka, wełna owcza czy włókna syntetyczne, co pozwala na dostosowanie narzędzia do tekstury malowanej powierzchni oraz rodzaju używanej farby. Na przykład, wałki o drobnej strukturze są idealne do gładkich powierzchni i farb lateksowych, podczas gdy te o grubszym okryciu lepiej sprawdzą się przy malowaniu chropowatych, porowatych materiałów, jak tynk.

Pistolety natryskowe

Pistolety natryskowe oferują najwyższą efektywność aplikacji farby, umożliwiając bardzo szybkie i równomierne pokrywanie nawet dużych i trudno dostępnych powierzchni. Technologia natrysku zapewnia doskonałe pokrycie, minimalizując jednocześnie ilość zużytej farby i czas potrzebny na wykonanie pracy. Wymagają jednak pewnego doświadczenia i wprawy w obsłudze, a także odpowiedniego przygotowania miejsca pracy, aby uniknąć niechcianego rozpryskiwania farby. Są zalecane głównie dla profesjonalistów, ale również zaawansowani amatorzy mogą z nich korzystać.

Techniki malowania elewacji

Malowanie elewacji to więcej niż tylko nałożenie farby na ścianę. Aby zapewnić trwałość i estetykę wykonania, ważne jest, aby zastosować się do sprawdzonych technik malowania.

Technika „na mokro”

Podczas malowania ważne jest, aby zachować tzw. krawędź „na mokro”. Oznacza to, że kolejne pasy farby powinny być nakładane w taki sposób, aby zawsze zacierać się z jeszcze niezupełnie wyschniętym pasem poprzednim. Zapobiega to powstawaniu widocznych przejść i zapewnia równomierne pokrycie.
Do tej techniki zwykle używa się wałka malarskiego, który pozwala na szybkie i efektywne pokrycie dużych powierzchni. Wałek powinien być dobrany do rodzaju farby i struktury malowanej powierzchni.
Aby utrzymać krawędź „na mokro”, należy pracować systematycznie i unikać przerw w malowaniu. Jeżeli przerwa jest nieunikniona, najlepiej zakończyć malowanie na naturalnej linii podziału, np. w rogu pokoju.

Technika malowania pędzlem „na sucho”

Ta technika polega na użyciu pędzla z minimalną ilością farby, co pozwala na uzyskanie efektu przecierki lub subtelnej faktury. Jest szczególnie przydatna przy dodawaniu akcentów kolorystycznych lub podkreślaniu detali architektonicznych.

Pędzel należy lekko zanurzyć w farbie, a następnie dokładnie otrzepać nadmiar farby na brzegu pojemnika z farbą lub na dodatkowym arkuszu papieru. Pędzel powinien być ledwie wilgotny farbą. Przy użyciu tej techniki można tworzyć różnorodne efekty, takie jak przecierki, patynowanie czy imitacje innych materiałów. Ważne jest, aby pracować etapami i pozwolić każdej warstwie dobrze wyschnąć przed nałożeniem kolejnej.

Warto znać różne techniki malarskie, pozwolą one na ciekawe rezultaty przy malowaniu elewacji. Dajcie znać, co myślicie o wspomnianych przez nas technikach malarskich. Jeśli jednak malowanie elewacji tynkowej was przerasta, skontaktujcie się z nami, wykonamy to zadanie za was.