dom

Jak należy malować elewację, aby uzyskać najlepszy efekt?

Elewacja stanowi wizytówkę każdego budynku. Estetycznie pomalowane ściany zewnętrzne domu zdecydowanie robią wrażenie. Jak równomiernie nanieść farbę na elewację, aby uniknąć zacieków? Podpowiemy Ci, jak malować ściany budynku, aby uzyskać trwałe wykończenie.

Przygotowanie powierzchni ścian przed malowaniem

Nie sposób pomalować zewnętrzne ściany budynku bez starannego przygotowania ich powierzchni. Należy usunąć z nich wszelkie zabrudzenia, takie jak kurz, osad z sadzy czy też mchy i porosty. Stare, łuszczące się warstwy farby trzeba zeskrobać, aby zapewnić lepszą przyczepność nowej powłoce. Przed malowaniem elewacji domu warto naprawić wszystkie pęknięcia czy też ubytki w tynku przy użyciu materiałów do szpachlowania. Należy także rozważyć zastosowanie na ścianach budynku warstwy gruntującej dla zwiększenia przyczepności farby i przedłużenia jej trwałości.

Wybór odpowiedniej farby do elewacji

Poszukując farby do malowania elewacji, warto zwrócić uwagę na emulsje produkowane na bazie żywic silikonowych wyróżniające się wysoką elastycznością i przepuszczalnością pary wodnej. Taka farba jest odporna na czynniki atmosferyczne, m.in. deszcz, słońce czy mróz, a przez to mniej podatna na powstawanie pęknięć i pęcherzy. Zaleca się także stosowanie powłok o właściwościach antygrzybicznych, zwłaszcza jeśli ściany budynku są narażone na wilgoć. Należy także pamiętać, aby farba elewacyjna była ekologiczna, co nie tylko zminimalizuje negatywny wpływ na środowisko, ale przede wszystkim przyczyni się do zdrowia mieszkańców.

Jak należy malować elewację?

Tak naprawdę istnieje kilka technik malowania elewacji, które pozwalają równomiernie rozprowadzić farbę i uzyskać estetyczne wykończenie. Warto pamiętać o zasadzie rozpoczynania prac od górnych partii ścian i stopniowemu przesuwaniu się w dół. Zapobiega to powstawaniu smug na elewacji. Sprawdzoną techniką równomiernego nanoszenia farby na powierzchnię ścian jest użycie agregatu ciśnieniowego, który umożliwia sprawne przeprowadzenie prac malarskich. Inne rozwiązanie to wykorzystanie wałka z miękkim włosiem na długim kiju. Metoda ta pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i zapewnia bardzo dobre krycie. Natomiast przy malowaniu detali architektonicznych i narożników warto sięgnąć po pędzle, aby dokładnie rozprowadzić na tych elementach farbę.

Należy pamiętać, aby nie malować elewacji w pełnym słońcu lub przy silnym wietrze, ponieważ może to przyczynić się do zbyt szybkiego wysychania powłoki. Najlepszym rozwiązaniem w naszej ocenie jest naniesienie na powierzchnię ścian budynku dwóch warstwy farby. Z reguły zapewnia to lepszą ochronę i głębię koloru niż pojedyncza aplikacja.

Jeśli chcesz uzyskać efekt pięknie odnowionej elewacji domu, musisz pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ścian budynku przed rozpoczęciem nanoszenia farby. W naszym odczuciu najlepsze efekty pozwala uzyskać malowanie natryskowe, dzięki któremu można sprawnie i równomiernie rozprowadzić powłokę. Przymierzasz się do odnowienia elewacji domu, a może znasz kogoś, kto chciałby pomalować elewację? Podziel się z nim wiedzą z tego artykułu.