malowanie elewacji wałkiem

Jak przebiega fachowe malowanie elewacji?

Wydawać by się mogło, że malowanie elewacji nie jest aż tak skomplikowanym procesem i w pewnym sensie jest to prawda. Warto jednak pamiętać, że do uzyskania najlepszych efektów, konieczna jest ciągła praktyka, którą dysponują profesjonaliści. Aby przybliżyć cały proces, przedstawiamy poniżej, jak przebiega fachowe malowanie elewacji i czym może różnić się od malowania samodzielnego.

Przed malowaniem elewacji należy ją dokładnie umyć

Jedną z najważniejszych kwestii podczas malowania, jest dokładne oczyszczenie powierzchni roboczej. Profesjonalne mycie i malowanie elewacji przeprowadzane zaraz po sobie może poprawić jakość i wygląd budynków w dłuższym rozrachunku. Dokładne czyszczenie zapewnia nie tylko lepszy kontakt farby z elewacją, ale również pomaga pozbyć się ewentualnych kolonii bakterii, które w przyszłości mogłyby stać się zagrożeniem dla mieszkańców.

Warto wspomnieć, że mycie elewacji przed jej pomalowaniem może dać również większą gwarancję tego, że wybrany kolor farby faktycznie będzie się pokrywał z naszymi oczekiwaniami. Sadza czy glony mogą przebijać się bowiem przez warstwę świeżej farby, zmieniając tym jej kolor.

Wybór odpowiedniej farby do malowania elewacji

Decydując się na malowanie elewacji, nie można zapomnieć o wyborze odpowiedniej farby. Co dziwne, jej kolor to tak naprawdę kwestia drugorzędna, ponieważ jeszcze ważniejsze niż odcień, jest dobranie właściwej farby do danego rodzaju elewacji. Jest to szczególnie istotne, głównie przy malowaniu elewacji po ocieplaniu styropianem, ponieważ to od rodzaju położonego tynku zależało będzie, jaka farba sprawdzi się najlepiej. Występują bowiem produkty, przeznaczone do tynków silikonowych, akrylowych, a także cementowych. Decydując się na fachowe malowanie elewacji, nie trzeba się przejmować doborem odpowiednich materiałów, ponieważ zajmą się tym specjaliści.

Sprawdzenie elewacji przed malowaniem

Nie można również zapominać, że przed malowaniem elewacji, szczególnie tej starej, warto dokładnie sprawdzić stan podłoża. Pomalowanie uszkodzonej ściany często nie przynosi bowiem zadowalających rezultatów. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, fachowcy przeważnie poświęcają dodatkową chwilę na to, aby dokładnie sprawdzić powierzchnię elewacji, ponieważ na popękanej czy zawilgoconej ścianie, farba nie będzie się dobrze trzymała.

Gruntowanie elewacji do malowania

Po upewnieniu się, że stan ściany jest odpowiedni, fachowcy powinni móc przystąpić do gruntowania, które jest istotną częścią całego procesu; dobrze jest zadbać o jak najlepsze warunki dla nowej powłoki. Gruntując elewację, łatwo poprawić jej przyczepność.

Profesjonalne malowanie elewacji

Ostatnim krokiem, po właściwym zagruntowaniu, pozostaje malowanie elewacji w całości. Metodą preferowaną przez większość fachowców, szczególnie przy większych powierzchniach, jest nakładanie farby natryskowo. Jest to sposób szybki, efektywny i całkiem ekonomiczny. Malowanie natryskowe wysokiego budynku, takiego jak blok mieszkalny, wymaga jednak doprowadzenia dyszy pod ciśnieniem na sam szczyt konstrukcji. Właśnie dlatego przy profesjonalnym malowaniu elewacji, często korzysta się ze specjalnych agregatów oraz zwyżek, dzięki którym farba może być nałożona równomiernie i to w każdym miejscu.

Widać więc jasno, że fachowe malowanie elewacji przebiega nieco inaczej, niż standardowe. Największą różnicą jest tutaj fakt, że specjaliści, po wielu podobnych zleceniach wiedzą już, na co zwracać szczególną uwagę. Właśnie dlatego na profesjonalne malowanie elewacji przeważnie składa się mycie, dobór farby, kontrola podłoża, gruntowanie, a dopiero potem malowanie.