malowanie cegły

Malowanie elewacji w 5 krokach

Malowanie elewacji domu jest niezwykle istotne nie tylko z estetycznego puntu widzenia, pozwala na sprawdzenie jej stanu i pozytywnie wpływa jej jakość. Jeśli ciekawi Cię, jak myje się elewację w 5 krokach, zapraszamy do lektury!

  1. Dokładne sprawdzenie stanu elewacji
  2. Usunięcie starych powłok elewacji
  3. Przeprowadzenie czyszczenia elewacji
  4. Mycie elewacji
  5. Wybór koloru i malowanie elewacji

Dokładne sprawdzenie stanu elewacji

Zanim rozpocznie się etap malowania elewacji, należy podjąć się od sprawdzenia jej stanu. Taka inspekcja pozwoli na oszacowanie kondycji ścian, ocenę zakresu prac i narzędzi, których trzeba będzie użyć. Malowanie starej elewacji koniecznie należy rozpocząć od sprawdzenia pęknięć, czy uszkodzeń i jeśli takowe występują, należy się nimi zająć.

Usunięcie starych powłok elewacji

Jeśli stare powłoki nie są w najlepszym stanie, widać łuszczenie, pęknięcia czy nawet odchodzą one od ściany, należy je usunąć. W innym przypadku malowanie elewacji nie miałoby sensu, ponieważ nowa warstwa odeszłaby od ściany wraz ze starą powłoką, a cała praca wykonana zostałaby na marne. Jest to też dobry moment na zacieranie kleju na elewacji pod malowanie.

Jeśli elewacja jest w dobrym stanie i nie ma widocznych uszkodzeń, można przejść do kolejnych etapów mycia i malowania elewacji.

Przeprowadzenie czyszczenia elewacji

Czyszczenie elewacji to ważny punkt, którego nie warto pomijać przed jej pomalowaniem. Jeśli powierzchnia ścian pokryta jest zanieczyszczeniami takimi jak glony, porosty, mchy czy grzyby, należy przy użyciu odpowiednich preparatów je usunąć, a następnie przejść do mycia.

Mycie elewacji

Pozbawione mikroorganizmów i przygotowane ściany gotowe są na przeprowadzenie mycia elewacji. Jest to etap, który musi zostać przeprowadzony dokładnie. Ściany z plamami czy osadami nie będą dobrym podłożem farby, której przyczepność na pewno uległaby pogorszeniu.

To, co jest bardzo ważne to fakt, by pamiętać, że przed rozpoczęciem malowania elewacji ściany muszą być całkowicie suche.

Wybór koloru i malowanie elewacji

Po przygotowaniu ścian nadeszła pora na malowanie elewacji. Wybrana farba powinna być dostosowana do rodzaju podłoża. Bardzo ważne jest również malowanie elewacji po ociepleniu styropianem. Proces ten pozwala na ochronę ścian i domu przed niekorzystnym działaniem drobnoustrojów, grzybów czy mikroorganizmów.

Jeśli budynek jest większych rozmiarów, to koniecznością może być malowanie elewacji z rusztowaniem lub wykorzystanie podnośnika, który jest lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie niszczy ścian.

Jaki kolor elewacji wybrać? To, w jakim kolorze będą ściany, zależy od indywidualnych preferencji, warto jednak postawić na barwy jasne, które w przeciwieństwie do ciemnych kolorów, nie absorbują w takim stopniu promieni słonecznych, co niekorzystnie wpływa na właściwości tynku.

Malowanie elewacji nie jest prostą czynnością, a wieloetapowym procesem, do którego należy się odpowiednio przygotować. Warto więc skorzystać z wiedzy profesjonalistów, którzy dokonają oceny ścian i na tej podstawie dobiorą sposoby mycia oraz malowania.