Jak wygląda malowanie elewacji metodą natryskową?
Malowanie natryskowe elewacji zdobywa coraz większą popularność i nie można się temu dziwić. Szybkość pomalowania większych powierzchni, jak ściany budynków i oszczędność wykorzystanych produktów, jest o wiele większa, niż w przypadku standardowego malowania elewacji. A jak wygląda sam proces malowania metodą natryskową? O tym, poniżej.
Na czym polega malowanie elewacji natryskowo?
Malowanie natryskowe, czyli malowanie elewacji pistoletem, polega na wyrzucaniu, pod dużym ciśnieniem, cząsteczek farby mających postać aerozolu. Technika ta nie potrzebuje standardowych malarskich akcesoriów jak wałek czy pędzel, jednak należy wyposażyć się w specjalny pistolet, kompresor i łączący ich przewód. Malowanie elewacji natryskowo pozwala na sprawne i szybkie przeprowadzenie tego procesu, przy jednoczesnym równomiernym pokryciu farbą trudno dostępnych miejsc, jak skosy czy załamania, a także ciężkich do pomalowania standardowo struktur. Warto również wspomnieć o tym, że malowanie elewacji metodą natryskową nie wymaga czasochłonnego czyszczenia sprzętu, jak w przypadku użycia pędzla czy wałka. Jest to zdecydowana oszczędność czasu.
Jak przygotować elewację do malowania?
Zanim rozpocznie się docelowy etap odnawiania ścian budynku, należy przejść przez proces mycia elewacji i przygotowania jej do dalszych działań. Pozbyć się należy również niechcianych glonów, porostów czy mchów, które mogą wspomagać rozwój pleśni, niebezpiecznej dla naszego zdrowia. Można to zrobić przy pomocy myjki ciśnieniowej, która szybko i skutecznie poradzi sobie z niechcianymi zabrudzeniami. Uważać trzeba jedynie na samą elewację, by zbyt duże ciśnienie, nie spowodowało oderwania się jej kawałków. Po zakończonym etapie mycia należy dokładnie zabezpieczyć elementy budynku jak okna, drzwi czy framugi, które nie mają zostać pokryte lakierem, a następnie można przejść do malowania elewacji agregatem.
Jak wygląda malowanie elewacji metodą natryskową?
Malowanie elewacji metodą natryskową rozpocząć należy od prawidłowego przygotowania farby. Pamiętać należy, że musi być ona odpowiednio gęsta i lepka, dzięki czemu nie będzie problemów z jej przyczepnością do ścian. Przygotowany i wymieszany produkt przelać należy do zbiornika pistoletu do malowania natryskowego i można śmiało zaczynać pracę. A jak rozprowadza się farbę, pracując metodą natryskową? Otóż pistolet powinno się trzymać około 15-20 cm od ściany budynku, a ręka prowadzona powinna być w linii prostej. Warto w tym miejscu również nadmienić, że nie trzeba takiego sprzętu kupować. Chcąc mieć elewację pomalowaną natryskowo, można z powodzeniem skorzystać z usług specjalistów, którzy wykorzystując wiedzę i doświadczenie, sprawnie przeprowadzą takie działania.
Mycie i malowanie elewacji nie musi być trudnym i czasochłonnym procesem. Wykorzystując takie metody jak natryskowe malowanie ścian, można sobie zdecydowanie ułatwić pracę.