Kościół z białą, poszarzałą elewacją na tle lasu

Jak powinno przebiegać czyszczenie elewacji kościołów?

Kościoły to budynki, które oprócz swojej praktycznej funkcji, często projektowane są z ogromną dbałością o ich wygląd i estetykę. Utrzymanie ich elewacji w jak najlepszym stanie powinno więc leżeć w interesie zarządców, szczególnie przy budynkach zabytkowych. Poniżej przedstawiamy więc, jak powinno przebiegać czyszczenie elewacji kościołów, aby było ono bezpieczne i skuteczne.

Analiza zabrudzeń na elewacji kościoła

Pierwszym krokiem, który warto podjąć jeszcze przed samym czyszczeniem elewacji kościoła, jest analiza rodzaju zabrudzeń. Jest to kwestia bardzo istotna, ponieważ dana fasada może wymagać innego traktowania, w zależności od poziomu trudności usunięcia zanieczyszczeń. Mycie ogólne, podobne do czyszczenia elewacji budynków mieszkalnych, powinno z łatwością usunąć najprostsze zabrudzenia z glonów czy sadzy.

Innego traktowania mogą wymagać fasady kościołów, które zostały pomalowane farbą w sprayu. Usuwanie aktów wandalizmu i wulgarnego graffiti może wymagać gruntownego czyszczenia, które przeważnie łączy się ze zdzieraniem wierzchniej warstwy elewacji.

Inspekcja przed czyszczeniem kościoła zabytkowego

Warto również pamiętać, że niektóre starsze kościoły mogą podlegać nadzorowi konserwatora zabytków. W takim przypadku konieczna jest dokładna analiza struktury i poziomu zniszczeń. Dopiero po zebraniu wszystkich potrzebnych informacji o obiekcie zabytkowym, możliwe będzie zaproponowanie najbezpieczniejszej metody czyszczenia elewacji starego kościoła. Bezpieczne czyszczenie obiektów zabytkowych różni się od zwykłej procedury przede wszystkim tym, że podczas pracy z myjkami ciśnieniowymi, występuje większe prawdopodobieństwo uszkodzenia kościoła lub jego fragmentów, dlatego tak ważne jest doświadczenie specjalistów.

Dobranie metody do czyszczenia elewacji kościoła

Proces czyszczenia fasady kościoła można przeprowadzić na kilka sposobów. Najpopularniejszą metodą, jest używanie myjek ciśnieniowych, które sprawdzają się do czyszczenia elewacji z glonów i innych najprostszych zabrudzeń. Jeśli planujemy przeprowadzenie prac kompleksowych, dobrze rozważyć jednoczesne mycie i malowanie elewacji kościoła, dzięki czemu zachowa on dobry wygląd na dłużej.

Usuwanie graffiti z elewacji kościoła

W przypadku, kiedy konieczne jest usunięcie graffiti ze ścian kościoła, sytuację rozwiązuje się przeważnie w dwóch etapach. Pierwszym krokiem podczas usuwania graffiti, jest zdarcie warstwy elewacji, a tym samym części farby w sprayu. Dzięki temu graffiti staje się mniej wyraźne. Po tym procesie wybrane do czyszczenia miejsce maluje się nową farbą, pod którą najczęściej nie widać prześwitów starego graffiti.

Zabezpieczanie elewacji kościoła

Niezależnie od przypadku czy wybranej metody, po czyszczeniu elewacji kościoła, warto ją dodatkowo zabezpieczyć. Realizuje się to, przez nałożenie ostatecznej warstwy ochronnej na fasadę budynku. Ochronna powłoka antygraffiti to rozwiązanie, które przydaje się przede wszystkim, podczas ponownego czyszczenia, kiedy znowu konieczne jest zdarcie warstwy farby. Po zabezpieczeniu ścian wystarczy usunąć warstwę ochronną, dzięki czemu oryginalna elewacja może pozostać nienaruszona.

Zastanawiając się więc, jak powinno przebiegać czyszczenie elewacji kościołów, przede wszystkim konieczna jest analiza danego przypadku, ponieważ każdy budynek i rodzaj zabrudzeń może wymagać innych działań. Nie można zapominać, że jeśli mamy do czynienia z kościołem zabytkowym, konieczna może okazać się inspekcja konserwatora zabytków. Dobór metody czyszczenia dokonywany jest przeważnie przez specjalistów, którzy w doskonale powinni wiedzieć, jak poradzić sobie ze standardowymi zabrudzeniami, a również z cięższymi przypadkami wandalizmu lub budynkami zabytkowymi. Warto pamiętać również, że istnieje możliwość zabezpieczenia się przed dodatkowymi szkodami w przyszłości, pokrywając elewację specjalną warstwą ochronną.