mycie brudnych fasad

Mycie fasad może wydawać się zadaniem okazjonalnym, ale w gruncie rzeczy jest to czynność dość rutynowa. Brud i zanieczyszczenia są wszechobecne, a ich natłok może zniechęcać do podejmowania jakichkolwiek decyzji. Warto więc dowiedzieć się, w jakich przypadkach warto zlecić mycie fasad specjalistom i zadbać tym samym o dobro budynków oraz mieszkańców.

Okresowe gruntowne mycie i konserwacja fasad

Każdy właściciel oraz zarządca powinien pamiętać o konieczności okresowego mycia i konserwacji fasad. Może się to jednak okazać uciążliwe, szczególnie w przypadku większych spółdzielni, wspólnot czy właścicieli dużych budynków, których całkowite mycie oznacza podjęcie zaawansowanych prac. Aby wygodnie przeprowadzić rozległe rutynowe czyszczenie elewacji budynków mieszkalnych, warto skontaktować się ze specjalistami, którzy dysponują doświadczeniem i sprzętem, umożliwiającym prawidłowe wykonanie zadania.

Nie można jednak zapominać, że okresowe mycie elewacji jest konieczne do zachowania czystości, jakości elewacji, a nawet zdrowia mieszkańców. Gruntowne mycie fasad najlepiej wykonywać co 3-4 lata. Aby upewnić się, że elewacje wymagają już mycia i konserwacji, najłatwiejszym sposobem oceny, jest zwykłe przyjrzenie im się. Brudne fasady będą bowiem pokryte ciemnymi lub zielonymi nalotami, które mogą oznaczać siedliska grzybów i bakterii. Warto je wówczas usunąć, ponieważ grzyby i glony tego rodzaju mogą przemieszczać się na inne budynki, a nawet do mieszkań przez otwarte okna.

Mycie elewacji po zimie

Mówiąc o konkretnym okresie, kiedy warto zlecić mycie fasad, najlepiej decydować się na to zaraz po zimie. Po odwilży fasady mogą być najbardziej brudne, a ciągły deszcz i śnieg mógł pozostawić na nich dodatkowe nieczystości i mikroorganizmy. Zakończenie zimy jest dobrym momentem na zlecenie mycia elewacji również dlatego, że wilgotne jeszcze fasady będą szczególnie podatne na rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

Mycie przed malowaniem elewacji

Nie można również zapominać, że mycie elewacji myjką ciśnieniową dobrze jest zlecić, przy okazji malowania fasady budynków. Procedury takie jak mycie i malowanie elewacji budynków mieszkalnych najlepiej przeprowadzać zaraz po sobie, ponieważ farba na czystej fasadzie może prezentować się zauważalnie lepiej. Dokładne oczyszczenie ścian budynku przed malowaniem jest również istotne ze względu na konieczność usunięcia wszelkich grzybów i kolonii mikroorganizmów. Pozostawienie ich może prowadzić bowiem do przyciemnienia koloru farby, a przede wszystkim do dalszego rozwoju bakterii, a tym samym zagrożenia dla mieszkańców.

Mycie fasad po ataku wandali

O profesjonalnym myciu fasad budynków warto również pamiętać, w wypadku pojawienia się niepożądanego graffiti. Zlecenie usuwania graffiti z elewacji budynków mieszkalnych specjalistom może gwarantować większą szansę na dokładne oczyszczenie budynku, a nawet na jego zabezpieczenie. Dokładne mycie elewacji myjką ciśnieniową w celu wyczyszczenia graffiti może bowiem doprowadzić do częściowego naruszenia fasady. Warto więc pozostawić tę kwestię w rękach fachowców.

Mycie fasad warto więc zlecić w kilku kluczowych przypadkach. Pomoc specjalistów może okazać się nieoceniona, podczas rutynowego czyszczenia, a w szczególności w okresie zimowo wiosennym. O dokładnym oczyszczeniu elewacji warto również pamiętać przed jej malowaniem lub w przypadku, kiedy ściana zostanie pomalowana wskutek działań wandali.