Mycie i malowanie elewacji razem czy osobno? Zalety i wady obu rozwiązań
Chcesz odnowić wygląd swojego domu, ale nie wiesz, czy warto przed malowaniem zdecydować się na wyczyszczenie elewacji? A może samo mycie ścian budynku wystarczy, aby znów zaczął on dobrze się prezentować? Podpowiemy Ci, jakie mogą być wady i zalety jednoczesnego mycia i malowania elewacji, abyś mógł podjąć decyzję, czy warto przeprowadzić te prace razem, czy osobno.
Jakie są zalety mycia elewacji przed jej malowaniem?
Skuteczne odnawianie zewnętrznych ścian budynku obejmuje nie tylko prace związane z ich malowaniem, ale też czyszczeniem. Połączenie mycia i malowania elewacji pozwala uzyskać lepszą przyczepność farby, tym samym przyczyniając się do uzyskania trwałych efektów wykończenia. Podczas czyszczenia zewnętrznych ścian zostają usunięte osady z sadzy, glonów, porostów i pleśni, które mogą przyczyniać się do powstawania groźnych chorób górnych dróg oddechowych. Rozwiązanie to eliminuje też ryzyko odpadania świeżo naniesionej powłoki od powierzchni elewacji. Mycie ścian budynku przed malowaniem umożliwia również kompleksową ocenę ich stanu i szybkie przeprowadzenie renowacji.
Jakie są wady połączenia mycia elewacji z jej malowaniem?
Decydując się na jednoczesne przeprowadzenie mycia i malowania elewacji, należy zwykle liczyć się z wyższymi kosztami takiej usługi. Jednak biorąc pod uwagę uzyskane efekty, rozwiązanie to może okazać się korzystniejsze cenowo, ponieważ pozwala zapewnić ścianom długotrwałą ochronę i piękny wygląd. Wadą może być również to, że przeprowadzenie tak kompleksowej usługi zazwyczaj jest bardziej czasochłonne niż samo malowanie elewacji. Należy bowiem poczekać, aż ściany budynku wyschną, zanim przejdzie się do nanoszenia farby.
Jakie zalety ma samo mycie elewacji?
Odświeżanie wyglądu elewacji wyłącznie poprzez wyczyszczenie jej powierzchni zazwyczaj jest bardziej przystępne cenowo i mniej czasochłonne. Rozwiązanie to jednak sprawdzi się tylko wtedy, gdy zewnętrzne ściany budynku nie są mocno zabrudzone, a poprzednia powłoka nie wymaga gruntownego odnowienia. Wtedy wystarczy wyczyścić elewację przy użyciu myjki ciśnieniowej, aby znów estetycznie się prezentowała.
Czy można pomalować elewację bez jej wyczyszczenia?
Malowanie elewacji bez jej wcześniejszego umycia zwykle nie jest zalecane. Warto mieć na uwadze, że jeśli ściany budynku nie zostaną odpowiednio wyczyszczone przed nałożeniem nowej powłoki, to pod jej powierzchnią zaczną rozwijać się grzyby i pleśń. Należy wziąć pod uwagę, że osad na elewacji może nie tylko obniżać przyczepność farby, ale także przyczyniać się do występowania problemów zdrowotnych u mieszkańców.
W naszej ocenie połączenie mycia i malowania elewacji jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pozwala zapewnić długotrwałą ochronę zewnętrznym ścianom domu, zabezpieczając je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. A co Ty myślisz na ten temat? Czy warto zdecydować się na jednoczesne mycie i malowanie elewacji? Daj znać w komentarzu pod artykułem.